MCP4231-502E/ML
Microchip Technology
Product No:
MCP4231-502E/ML
Package:
16-QFN (4x4)
Description:
IC DGT POT 5KOHM 129TAP 16QFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Configuration Potentiometer
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Tolerance ±20%
Number of Taps 129
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 16-QFN (4x4)
Series -
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V