MCP4431T-502E/ML
Microchip Technology
Product No:
MCP4431T-502E/ML
Package:
20-QFN (4x4)
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 20QFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Configuration Potentiometer
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Tolerance ±20%
Number of Taps 129
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 20-QFN (4x4)
Series -
Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V