MCR006YZPJ121
Rohm Semiconductor
Product No:
MCR006YZPJ121
Description:
RES SMD 120 OHM 5% 1/20W 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 0201
Resistance 120 Ohms
Series MCR
Power (Watts) 0.05W, 1/20W