MCR03EZPFX7682
Rohm Semiconductor
Product No:
MCR03EZPFX7682
Description:
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/10W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Ratings AEC-Q200
Resistance 76.8 kOhms
Series MCR
Power (Watts) 0.1W, 1/10W