MCR18ERTF27R0
Rohm Semiconductor
Product No:
MCR18ERTF27R0
Description:
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W 1206
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 1206
Resistance 27 Ohms
Series MCR
Power (Watts) 0.25W, 1/4W