MCR50JZHF1691
Rohm Semiconductor
Product No:
MCR50JZHF1691
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Package:
2010
Description:
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/2W 2010
In Stock : 45
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 2010
Ratings AEC-Q200
Resistance 1.69 kOhms
Series MCR
Power (Watts) 0.5W, 1/2W