MCR50JZHJ910
Rohm Semiconductor
Product No:
MCR50JZHJ910
Package:
2010
Description:
RES SMD 91 OHM 5% 1/2W 2010
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 2010
Ratings AEC-Q200
Resistance 91 Ohms
Series MCR
Power (Watts) 0.5W, 1/2W