MCS0402MD1001DE000
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MCS0402MD1001DE000
Description:
RES 1K OHM 0.5% 1/16W 0402
In Stock : 74552
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.015" (0.37mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
Resistance 1 kOhms
Series MCS AT - Professional
Power (Watts) 0.063W, 1/16W