MCS0402PD1000DE500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MCS0402PD1000DE500
Description:
RES 100 OHM 0.5% 1/5W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.015" (0.37mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Ratings AEC-Q200
Resistance 100 Ohms
Series MCS HP
Power (Watts) 0.2W, 1/5W