MCT0603HC1002FP500
Vishay Dale
Product No:
MCT0603HC1002FP500
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
RES 10K OHM 1% 1/10W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
Resistance 10 kOhms
Series MCT - VG01
Power (Watts) 0.1W, 1/10W