MCU0805MC2260FP500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MCU0805MC2260FP500
Description:
RES 226 OHM 1% 1/8W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.024" (0.62mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
Resistance 226 Ohms
Series MCU AT - Professional
Power (Watts) 0.125W, 1/8W