MCY6K2500T
VPG Foil Resistors
Product No:
MCY6K2500T
Description:
RES 6.25K OHM 0.01% 0.3W RADIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±0.01%
Size / Dimension 0.311" L x 0.091" W (7.90mm x 2.30mm)
Temperature Coefficient ±2.5ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 6.25 kOhms
Series MC
Power (Watts) 0.3W