MD035C474KAA
KYOCERA AVX
Product No:
MD035C474KAA
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2-DIP
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.320" (8.13mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.325" (8.25mm)
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Temperature Coefficient X7R
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.47 µF