MDF7-23S-2.54DSA(55)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
MDF7-23S-2.54DSA(55)
Description:
CONN RCPT 23POS 0.1 TIN PCB
User Guide
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VAC
Contact Finish Thickness - Mating 78.7µin (2.00µm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 23
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)