Home / Headers, Male Pins / MDF7B-10P-2.54DSA(55)
minImg
MDF7B-10P-2.54DSA(55)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
MDF7B-10P-2.54DSA(55)
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.648" (16.47mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series MDF7
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.867" (22.01mm)