Home / Fixed Inductors / MDH6045C-150MB=P3
minImg
MDH6045C-150MB=P3
Murata Electronics
Product No:
MDH6045C-150MB=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
FIXED IND 15UH 1.8A 55 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" L x 0.236" W (6.30mm x 6.00mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 55mOhm
Inductance 15 µH