MDM-24P4SSB-A174
ITT Cannon, LLC
Product No:
MDM-24P4SSB-A174
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN MICRO-D RCPT 24POS PNL MNT
User Guide
Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Shell Material, Finish Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A, 13A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Backset Spacing -
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Shielded
Shell Size, Connector Layout 0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature -55°C ~ 125°C