MDP16EET2110R
E-Switch
Product No:
MDP16EET2110R
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Rectangular, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 50,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series MDP-16
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V