ME240A2851N01
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Product No:
ME240A2851N01
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 241W
In Stock : 78
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Polarization -
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications Medical
Form Desktop (Class II)
Output Connector Rectangular, 6 Position
Approval Agency CE
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 8.43" L x 4.25" W x 1.85" H (214.0mm x 108.0mm x 47.0mm)
Product Status Active
Weight 1.543 lb (700.0 g)
Current - Output (Max) 8.6A
Series ME240 (240W)
Power (Watts) 241 W
No Load Power Consumption 150mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length 39.4" (1.00m)
Efficiency Level VI, CoC Tier 2
Voltage - Output 28V
Mfr SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Package Box
Voltage - Input 100 ~ 240 VAC