MENB1090A2403Q01
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Product No:
MENB1090A2403Q01
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications Medical
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CE, cURus
Input Connector IEC 320-C18
Size / Dimension 5.08" L x 3.05" W x 1.59" H (129.0mm x 77.5mm x 40.5mm)
Product Status Obsolete
Weight 1.4 lbs (635 g)
Current - Output (Max) 3.75A
Series MENB1090 (90W)
Power (Watts) 90 W
No Load Power Consumption 500mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length 59" (1.50m)
Efficiency Level V
Voltage - Output 24V
Mfr SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Package Bulk
Voltage - Input 100 ~ 240 VAC