MF-NSML400/12-2
Bourns Inc.
Product No:
MF-NSML400/12-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 12V 4A 1206
In Stock : 13575
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 12V
Current - Hold (Ih) (Max) 4 A
Height - Seated (Max) -
Approval Agency cURus, TUV
Lead Spacing -
Current - Max 50 A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Product Status Active
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 18 mOhms
Ratings -
Series Multifuse®, MF-NSML/X
Type Polymeric
Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 2 mOhms
Mfr Bourns Inc.
Current - Trip (It) 8 A