MF-RHT1100-0
Bourns Inc.
Product No:
MF-RHT1100-0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
In Stock : 2994
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Max 16V
Current - Hold (Ih) (Max) 11 A
Height - Seated (Max) 1.028" (26.10mm)
Approval Agency -
Lead Spacing 0.402" (10.20mm)
Current - Max 100 A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.827" L x 0.118" W (21.00mm x 3.00mm)
Product Status Active
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 13 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series Multifuse®, MF-RHT
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 5.5 mOhms
Mfr Bourns Inc.
Current - Trip (It) 20 A