MF-RX014/250U-2
Bourns Inc.
Product No:
MF-RX014/250U-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 60V 145MA RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 60V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max) 145 mA
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 3 A
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" L x 0.150" W (6.00mm x 3.80mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 12 Ohms
Series Multifuse®, MF-RX/250
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 3.5 Ohms