MF-RX025/72-2-17
Bourns Inc.
Product No:
MF-RX025/72-2-17
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
PTC RESETTABLE 0.25A 72V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 72V
Current - Hold (Ih) (Max) 250 mA
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Approval Agency cUL, cURus, TUV, UL
Current - Max 40 A
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 3 Ohms
Series Multifuse®, MF-RX/72
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 1 Ohms
Mfr Bourns Inc.
Current - Trip (It) 500 mA