MF-SD013/250-2
Bourns Inc.
Product No:
MF-SD013/250-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 60V 130MA 4SMD
In Stock : 12840
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 60V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max) 130 mA
Height - Seated (Max) -
Approval Agency UR
Lead Spacing -
Current - Max 3 A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.350" L x 0.283" W (8.90mm x 7.20mm)
Product Status Active
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 10 Ohms
Ratings -
Series Multifuse®, MF-SD
Type Polymeric
Package / Case 4-SMD Cube
Thickness (Max) 0.402" (10.20mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 2 Ohms
Mfr Bourns Inc.
Current - Trip (It) 260 mA