MFL1210R1200FS
Eaton - Electronics Division
Product No:
MFL1210R1200FS
Package:
1210
Description:
RES 0.12 OHM 1% 1/2W 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.122" L x 0.100" W (3.10mm x 2.55mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings -
Resistance 120 mOhms
Series MFL
Power (Watts) 0.5W, 1/2W