MFP50SBBD52-40K
YAGEO
Product No:
MFP50SBBD52-40K
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Description:
RES 40K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 40 kOhms
Series MFP
Power (Watts) 0.5W, 1/2W