MFSA0805R0300FIM
Eaton - Electronics Division
Product No:
MFSA0805R0300FIM
Package:
0805
Description:
RES 0.03 OHM 1% 3/4W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
Resistance 30 mOhms
Series MFSA
Power (Watts) 0.75W, 3/4W