Home / Fuses / MFU0402FF00500E100
minImg
MFU0402FF00500E100
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MFU0402FF00500E100
Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0402
In Stock : 920
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.0009
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.56 Ohms
Color -
Approval Agency UL
Current Rating (Amps) 500 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.50mm x 0.32mm)
Product Status Active
Series MFU
Voltage Rating - DC 32 V