MG-75-B-9V-R
Amphenol SSI Technologies
Product No:
MG-75-B-9V-R
Package:
MediaGauge
Description:
SENSOR 75 PSI 1/8 NPT 9V
User Guide
Operating Pressure 75PSI (517.11kPa)
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Applications Industrial Automation
Termination Style -
Output Type Wheatstone Bridge
Port Size Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Port Style Threaded
Product Status Active
Pressure Type Vented Gauge
Supplier Device Package MediaGauge
Series MG-9V
Accuracy ±0.25%
Package / Case Module Box with Display
Voltage - Supply 9V