Home / TVS Diodes / MG042L18V500DP
minImg
MG042L18V500DP
KYOCERA AVX
Product No:
MG042L18V500DP
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package:
0405
Description:
MULTIGUARD
User Guide
Bidirectional Channels 2
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 40pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 25.2V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse -
Product Status Active
Supplier Device Package 0405
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 50V
Package / Case 0405 (1012 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V