Home / Motors - AC, DC / MG16B-030-AA-00
minImg
MG16B-030-AA-00
Nidec Components Corporation
Product No:
MG16B-030-AA-00
Description:
GEARMOTOR 380 RPM 6V PLANETARY
In Stock : 82
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Torque - Rated (oz-in / mNm) 2.83 / 20
Operating Temperature -
Diameter - Shaft 0.118" (3.00mm)
Termination Style Wire Leads
Approval Agency -
Encoder Type -
Voltage - Rated 6VDC
Size / Dimension Round - 0.629" Dia (16.00mm)
Product Status Active
Mounting Hole Spacing 0.433" (11.00mm)
Weight -
Length - Shaft and Bearing 0.394" (10.00mm)