MGM1FT499K
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MGM1FT499K
Package:
Axial
Description:
RES 499K OHM 1% 1W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.157" Dia x 0.354" L (4.00mm x 9.00mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 499 kOhms
Series MGM
Power (Watts) 1W