MHBS405400KJSD
Nichicon
Product No:
MHBS405400KJSD
Description:
CAP FILM 40UF 10% 700VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Nichicon
Capacitance 40 µF