MHBS405550KRS
Nichicon
Product No:
MHBS405550KRS
Description:
CAP FILM 55UF 10% 700VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.9 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Nichicon
Capacitance 55 µF