MHBS455100KHL
Nichicon
Product No:
MHBS455100KHL
Description:
CAP FILM 10UF 10% 800VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.9 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF