MHBS705120KRSD
Nichicon
Product No:
MHBS705120KRSD
Description:
CAP FILM 12UF 10% 1.275KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.4 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 1275V (1.275kV)
Mfr Nichicon
Capacitance 12 µF