MHBS705250KRSD
Nichicon
Product No:
MHBS705250KRSD
Description:
CAP FILM 25UF 10% 1.275KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 2.264" (57.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.6 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 1275V (1.275kV)
Mfr Nichicon
Capacitance 25 µF