Home / Encoders - Industrial / MHM5-EIB1B-1413-C100-PRM
minImg
MHM5-EIB1B-1413-C100-PRM
Sensata-BEI Sensors
Product No:
MHM5-EIB1B-1413-C100-PRM
Manufacturer:
Sensata-BEI Sensors
Description:
ENCODER ROTARY PROF 10MM 14BIT
User Guide
Termination Style Connector
Output Type Binary (Absolute)
Actuator Type Shaft
Encoder Type Absolute
Rotational Life (Cycles Min) 1B
Built in Switch No
Mounting Type Chassis Mount, Motors
Orientation User Selectable
Product Status Active
Series MHM5
Voltage - Supply 10V ~ 30V