MIC2033-55AYM6-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC2033-55AYM6-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-23-6
Description:
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
In Stock : 4289
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Input Type Non-Inverting
Output Type P-Channel
Switch Type General Purpose
Output Configuration High Side
Ratio - Input:Output 1:1
Voltage - Load 2.5V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Typ) 75mOhm
Supplier Device Package SOT-23-6
Current - Output (Max) 550mA