Home / LED Drivers / MIC2289C-34YD6-TR
minImg
MIC2289C-34YD6-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC2289C-34YD6-TR
Package:
TSOT-23-6
Description:
IC LED DRVR RGLTR PWM TSOT23-6
In Stock : 1394
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Applications Backlight
Voltage - Supply (Min) 2.5V
Topology Step-Up (Boost)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-6
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 1
Series -
Type DC DC Regulator
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Voltage - Supply (Max) 10V
Voltage - Output 34V
Mfr Microchip Technology
Frequency 1.2MHz
Dimming Analog, PWM
Package Tape & Reel (TR)
Current - Output / Channel 750mA (Switch)