MIC29201-3.3WU-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC29201-3.3WU-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TO-263-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 400MA TO263-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
Voltage - Input (Max) 26V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 400mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 12 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Protection Features Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 400mA