MIC29301-12BU TR
Microchip Technology
Product No:
MIC29301-12BU TR
Description:
IC REG LINEAR 12V 3A TO263-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
PSRR -
Voltage - Input (Max) 26V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 3A
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 3A