Home / Fuses / MIC307.5V
minImg
MIC307.5V
Littelfuse Inc.
Product No:
MIC307.5V
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE MICRO
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Response Time -
Color Brown
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 7.5 A
Fuse Type Automotive
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.358" L x 0.150" W x 0.311" H (9.10mm x 3.80mm x 7.90mm)
Product Status Active
Series MICRO3™
Voltage Rating - DC 32 V