MIC37100-1.65BS TR
Microchip Technology
Product No:
MIC37100-1.65BS TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-223-3
Description:
IC REG LINEAR 1.65V 1A SOT223-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
PSRR -
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-223-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.65V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1A