MIC37300-1.65WR
Microchip Technology
Product No:
MIC37300-1.65WR
Package:
S-PAK-3
Description:
IC REG LINEAR 1.65V 3A SPAK-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
PSRR -
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 3A
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package S-PAK-3
Control Features -
Series -
Package / Case Spak-3 (3 Leads + Tab)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.65V