MIC49500-1.2WR-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC49500-1.2WR-TR
Package:
S-PAK-7
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 5A SPAK-7
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 90 mA
Voltage - Input (Max) 6V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 5A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 130 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package S-PAK-7
Control Features Enable
Series -
Package / Case SPak-7 (7 leads + Tab)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 5A