MIC5206-3.1BMM-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5206-3.1BMM-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-MSOP
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 150MA 8MSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 2.5 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 8-MSOP
Control Features Enable, Error Flag
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 150mA