MIC5216-3.6YM5-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5216-3.6YM5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 500MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 3 µA
Voltage - Input (Max) 12V
PSRR 75dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 25 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA