MIC5219-3.6YML-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5219-3.6YML-TR
Package:
6-DFN (2x2)
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 500MA 6MLF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 8 µA
PSRR 75dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 12V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA